Dascălul promovatorul tradiţiilor şi datinilor străbune

Festival Tecuci Probabil că nimic altceva nu poate defini mai bine spiritul unui popor decât străvechile sale tradiţii şi obiceiuri. Călătorul vestic va fi surprins să descopere în România un loc plin de legende, mituri şi tradiţii păstrate de-a lungul secolelor.

Tradiţiile şi obiceiurile populare constituie una din valorile inegalabile şi incontestabile, amprenta popoarelor de pretutindeni. Noi avem datoria de a nu lăsa timpul şi evenimentele lumii moderne să ne determine să le uităm.

Educându-i de mici pe elevii noştri, prin diverse activităţi şcolare şi extraşcolare, ei vor îndrăgi limba pe care o vorbesc şi obiceiurile ţării în care s-au născut.

Astfel, ne putem asigura că tradiţiile şi obiceiurile populare româneşti vor avea continuitate în generaţiile următoare.

Ca dascăli avem mai mult decât o datorie, avem obligaţia să promovăm tradiţiile neamului, adevăratele valori spirituale ale poporului nostru, esenţa naţiei, ceea ce ne face unici şi deosebiţi. Asemenea lui Vasile Alecsandri care spunea: „Mi-e drag românul şi ştiu a preţui bunătăţile cu care l-a dăruit natura. Mi-e drag să-l privesc şi să-l ascult căci el e simplu şi frumos în înfăţişarea lui, căci e curat, înţălept, vesel şi poetic în graiul său… Eu îl iubesc şi am sperare într-acest popor plin de simţire care respectează bătrâneţele, care-şi iubeşte pământul… ” şi noi trebuie să ne mândrim că suntem români.

Totalitatea creaţiilor şi manifestările artistice aparţinând culturii spirituale, literatura şi muzica populară, obiceiurile si tradiţiile populare româneşti sunt zestrea culturală a românilor, comorile de neînlocuit ale neamului nostru românesc, pe care noi, ca dascăli, avem menirea să le cultivăm şi să le transmitem elevilor noştri dragostea pentru comoara naţională.

Ca dascăl, ca om, ca român, simt că am datoria morală faţă de elevii mei, faţă de generaţiile viitoare de a promova, cât îmi stă în puteri, zestrea spirituală a poporului român, de a cultiva la elevi dragostea şi dorinţa de a cunoaşte şi a păstra această moştenire de o bogăţie incontestabilă.

Într-o lume plină de noi concepte şi influenţe occidentale, într-o lume a informaţiei, a chatului, a rapp-ului, avem datoria morală mai mult ca niciodată să transmitem adevăratele valori elevilor noştri, să fim aproape de ei, să ne adaptăm rapid, din mers, pentru a nu fi depăşiti de situaţii şi pentru a putea să formăm omul nou capabil să se adapteze la o societate în contiuă schimbare, dar care să nu-şi uite sau să-şi ignore rădăcinile care le alimentează esenţa şi trăinicia şi durabilitate în timp.

Astfel a luat naştere proiectul educaţional: „Din tradițiile și obiceiurile neamului romanesc”, iniţiat de şcoala noastră, Şcoala Gimnazială „Dimitrie Sturdza” Tecuci şi având ca parteneri şcoli din toate zonele folclorice ale ţării, iar activităţile care se derulează bucură şi încântă un număr mare de elevi, cadre didactice, părinţi şi reprezentanţi ai comunităţilor locale.

Simpozionul „Dascălul promovatorul tradiţiilor şi datinilor străbune”, activitate din cadrul proiectului, se află anul acesta la ediţia a VII-a, cuprinde 3 secțiuni:

  1. Comunicări științifice: Modalități de evocare a etosului popular prin activități școlare și extrașcolare;
  2. Concurs de artă plastică „Obiceiuri străbune”;
  3. Festivalul de cântec şi dans popular „Dragi mi-s cantecul si jocul” ce se va desfăşura pe 20 mai 2017, la Sala Ion Petrovici.

Toate activităţile derulate în cadrul proiectului vizează  promovarea, păstrarea şi transmiterea tradiţiilor şi obiceiurile populare ce constituie una din valorile inegalabile şi incontestabile, amprenta popoarelor de pretutindeni. Noi avem datoria de a nu lăsa timpul şi evenimentele lumii moderne să ne determine să le uităm.

Tema proiectului şi activităţile care s-au derulat şi se vor derula valorifică muzica, dansul şi tradiţiile populare, au un caracter concret şi dispun de un mare potenţial de aplicabilitate, elevii vor asimila cu uşurinţă valorile şi tradiţiile românilor.

 

Prof. Florentina Golea

 

SIMPOZION NAŢIONAL

Festivalul de cântec şi dans popular ,,DRAGI MI-S CÂNTECUL ŞI JOCUL”

Ediția a VII-a

ŞCOALA GIMNAZIALĂ ,,DIMITRIE STURDZA” TECUCI, JUDEŢUL GALAŢI

Sala Ioan Petrovici

8:30-9:00

Primirea oaspeţilor.

9:00-9:30                                                                                                                                                                     

Festivitatea de deschidere a festivalului:  Prof. inv primar Golea Florentina- initiator/coordonator proiect;

Alocuţiuni: Director Școala Dimitrie Sturdza, prof.Gabor Raluca; primarul  Municipiului Tecuci, economist Catalin Constantin Hurdubae,  Inspector scolar general adjunct, prof. Popa Doinita

Prezentarea partenerilor, juriului, prezentatorilor.

 

  Nr crt Ora Numele interpretului/

/grup vocal folcloric & instrumental/formaţie de dans

Titlul cântecului/dansului Categorie de varsta Şcoala/instuţia pe care o reprezintă Indrumător/

instructor d-na/d-l profesor

9:30 Formaţia de dans ,,Izvorasul,,

 

Braul barbatesc

Hora fetelor

primar  cl III Scoala ,,Iorgu Iordan,,Tecuci, Galati Ursu Doina
9:36 Formaţia de dans ,,Mugurasii 1,,

 

Hora

 

Primar cl II Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Marcu Tincuta
9:40 Formaţia de dans ,,Mugurasii 2,,

 

Hora

 

Primar cl II Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Marcu Tincuta
9:43  Silista Meleșcanu Diana

 

Sunt o fata frumusica

 

preprimar Club Art Tecuci Ioana Mocanu

Radu Mocanu

9:47 Formaţia de dans ,,Meloritm,,

 

Hora

 

Primar cl I Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Popoiu Emilia
 9:51 Formația de dans ,,Albinutele,, Ista-i moldoveanul preprimar

 

Gradinița nr.1  Matca, Galati Nare Ofelia Darcle
9:54 Solista Kortman Maria Hai la hora preprimar Gradinita nr 3 Tecuci, Galati Caliman Luminita
9:57 Formatia de dans ,,Pui de romanasi,, Hora preprimar Gradinita nr 3 Tecuci,Galati Caliman Luminita

Mandru Nica

Carp Luminita

10:00 Popa Cezar

 

Canta cucu-n Bucovina Primar cl I Club Art Tecuci Ioana Mocanu

Radu Mocanu

10:03 Formatia de dans ,,Miorita,, Hora pregătitoare Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Vasilie Simona
10:06 Solistul Mitura Dragos   pregatitoate Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Georgescu Maria
10:10 Formatia de dans ,,  Tecucelul,, Rapsodia Romana pregatitoate Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Georgescu Maria
10:14 Solista Ciobanu Gabriela Mai tii minte, mai, draga, Marie? Primar  cl I Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Parvana Dumitra
10:18 Formatia de dans ,, Salcioara ,, Sarampoiu Primar  cl I Scoala ,,D Sturdza,,Tecuci Epure Nicoleta
10:22 Solista Vasilie Maria Cu drag pentru sora mea Primar  cl I Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Parvana Dumitra
10:25 Formatia de dans ,,Bobocii ramniceni,, Hora pregătitoare Școala Gimnaziala nr 6 Ramnicu Sarat , Buzau Olaru Florentina
  10:30 PREMIERE PREPRIMAR   & PREGATITOARE/ CLASA I  
10:40 Formaţia de dans,,Romanasii,, Hora Moldoveneasca Primar  cl II Scoala ,,Anghel  Rugina,,Tecuci Pavel Rodica
10:43 Solista Sirbu Anastasia Sunt o fata frumusica Primar  cl II Școala ,,D Sturdza,,Tecuci Irimia Mioara
10:47 Formatia de dans ,,Bujoreii,, Hora mare Primar  cl II Scoala ,,D Sturdza,,Tecuci Irimia Mioara
10:50 Soliste:Condrache Lorena

Dojana Anisia

Mai badita, Mihaita Primar cl II Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Miron Maricela
10:52 Formația de dans ,,Romanasul,, Hora de la Vanatori

 

Primar cl II Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Miron Maricela
10:58 Formația de dans ,,Romanasii,, Joaca Hora-n poenita

 

Primar cl III Școala nr 2 Barcea Calugaru Angela
11:07 Solista-Vasilache Madalina Canta cucul, bata-l vina Primar cl IV Scoala Anghel Saligny Focsani Vrancea Vucmanovici Roxana
11:10 Solista Sirbu Carina Trandafir de la Moldova Primar cl IV

 

Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Golea Florentina
11:14 Formația ,,Dumitrita,, Burduiul

 

Primar cl IV Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Golea Florentina
11:18 Solista Damian Alexandra Canta cucu-n Bucovina Primar cl IV

 

Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Golea Florentina
11:21 Formația ,,Dumitrita,, Ciobanasul Primar cl IV Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Golea Florentina
11:25 Solista Munteanu Alesia Legenda sanzienelor Gimnaziu cl V

 

Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Ghica Claudia
11:28 Formatia ,,Margaritar,, Sarba studenteasca Gimnaziu  cl V Scoala nr 1 Independenta , Galati Costin Elena

 

11:30 Grup vocal ,,Flori de camp,, M-a facut mama sa joc Primar, cl II Scoala Jirlau, Braila Purice Paunica
11:34 Solista Patranoiu Alexandra   Gimnaziu cl a VI Scoala Jirlau, Braila Purice Paunica
11:38 Solista Toma Sarah Trandafirde la Moldova Primar cl II Scoala nr 11 Buzau Panait Adriana
11:42 Formatia ,,Ciobanasul,, Suita de dansuri Primar cl II Scoala nr 11 Buzau Panait Adriana
11:47 Solista Stanciu Alesia Mi-a adus badita flori Primar  cl  I Scoala Gimnaziala nr 1 Negoiesti, com Stefan cel Mare , Bacau Chenciu Loredana

Stanciu Geta

11:50 Formatia de dans ,,,,Razesii lui Stefan Suita de dansuri din zona Moldovei Primar  cl  I Scoala Gimnaziala nr 1 Negoiesti, com Stefan cel Mare , Bacau Chenciu Loredana

Stanciu Geta

11:56 Solista Brasov Pais Andreea Rebeca Constantine, Constantine Primar  cl  I Scoala Ioan A. Bassarabescu Ploiesti, Prahova Craciun Daniela
  12:00 PAUZA JURIZARE        
    Grupa Balet junior Mereidele Fara jurizare Club Art Tecuci Polesnic Mariana
    Interpreta  Cojocaru Sorana Ghita Fara jurizare Club Art Ioana Mocanu

Radu Mocanu

    Grupa Balet minijunior Polca Annem Fara jurizare Club Art Tecuci Polesnic Mariana
    Grupa Balet junior Dans arabesc Fara jurizare Club Art Tecuci Polesnic Mariana
    Interpreta  Caraus Irene Da Doamne cantec !     Fara jurizare Club Art Ioana Mocanu

Radu Mocanu

    Grup dans

Grup dans

Break dance

Extreme

Crazy

Fara jurizare Club Art Tecuci Hriscu Florentin
    Interprete

Sirbu Carina

Vise si minuni Fara jurizare Casa de Cultura Claudiu Visan
  12:20 PREMIERE      
12:30 Formatia ,,Romanasii Junior,, Dans popular stilizat Primar II-III Scoala Huruiesti,  Bacau Cernat Carmen

Mocanu Milica

Dragastan Catalin

12:34 Formatia ,,Romanasii,, Dans popular stilizat Primar II-III Scoala Huruiesti,  Bacau Cernat Carmen

Mocanu Milica

Dragastan Catalin

12:40 Solista Gabar Lavinia Mandra-i hora-n Bucovina Primar cl III Liceul Tehnologic ,,Gh Ruset-Roznoveanu,, Roznov, Neamt Verona Bogus
12:46 Solista Corfu Miruna Badita cu sumanel Primar cl III Liceul Tehnologic ,,Gh Ruset-Roznoveanu,, Roznov, Neamt Verona Bogus
12:49 Formatia ,,Mugurasii roznoveni,, Suita de dansuri populare Primar cl III Liceul Tehnologic ,,Gh Ruset-Roznoveanu,, Roznov, Neamt Verona Bogus
12:55 Solista Manole Nicoleta Ciobanas din Iaslovat Primar cl III

 

Scoala Gimnaziala Chiscani, Braila Boboc Georgeta
12:58 Formatia ,, Dunarenii junior,, Suita de dansuri brailene Primar cl III

 

Scoala Gimnaziala Chiscani, Braila Boboc Georgeta
13:05 Solista Roinita Miruna Haida roata, mai flacai Primar cl IV Scoala Paulesti Vrancea Popa Marioara
13:07 Solistei Manaila Andra Constantine, Constantine Primar cl IV Scoala Paulesti Vrancea Popa Marioara
13:11 Solistei Soare Beatrice Mi-a adus badita flori Primar cl  III Scoala Paulesti Vrancea Popa Marioara
13:15 Formatia de dans ,,Vornicii,, Suita de dansuri populare   Primar cl IV

 

Scoala Paulesti Vrancea Popa Marioara
13:20 Formatia ,,Canclenkler,, Suita de dansuri tatarasti Primar

 

Scoala Topraisar Filiala UDTTMR Cheamil Ghiulserim

Pervin Alnefi

Larion Petrut

13:28 Solista Petre Eliza Aseara pe inserat Gimnaziu cl VII Scoala Gimnaziala Batrani, Prahova Manolache Teodor

Manolache Sonia

13:32 Formatia ,,Perinita din Batrani,, Suita: Ofitereasca;Ciobanas, Breaza, Brau Primar cl VII Scoala Gimnaziala Batrani, Prahova Manolache Teodor

Manolache Sonia

13:40 Formatia ,,Amzacenii Yildizlar,, Colaj de dansuri turco-tatare Primar-gimnazial I-VIII

 

Scoala nr 1 Amzacea , Constanta Danilov Laura
  13:53 PREMIERE        
14:05 Formația de dans ,,Mugurasii,, Ciobanasul

 

Primar cl IV Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Diaconu Gina
14:09 Formatia de dans ,,Cununita,, Colaj etno   Primar cl IV

 

Scoala Stefan Octavian Iosif Tecuci, Galati Munteanu Isabela
14:14 Formaţia de dans ,,Opincuta,,

 

Alunelul. Brasoveanca, Coasa Primar cl IV Scoala ,,Iorgu Iordan,,Tecuci Huzum Carmen
14:23 Formația de dans ,,Mugurasii,, Dansul mastilor Primar cl IV Școala ,,Elena Doamna,,Tecuci Diaconu Gina
14:28 Solista-Onea Flavia Nu te uita ca sunt mica Gimnazial cl VI Ansamblul Cununita satului Liesti Galati Dibu Mioara
14:30 Formația de dans ,,Cununita satului,, Hora de la vanatori Primar cl I- IV Ansamblul Cununita satului Liesti Galati Dibu Mioara
14:35 Oiță Denisa  Dar-ar naiba-n tine dragoste Gimnaziu  cl V Club Art Tecuci Ioana Mocanu

Radu Mocanu

14:40 Formatia de dans ,,Licuricii,, La nunta asta   Gimnaziu cl V

 

Scoala Stefan Octavian Iosif Tecuci, Galati Lazar Geanina
14: 45 Formatia de dans ,,Gypsy,, Dans tiganesc   Gimnaziu cl VI

 

Scoala nr 1 Toflea, Galati Dragomir Mariana
14:50 Formatia de dans ,,Rustic,, Dans popular stilizat

,,Hai la hora din Moldova!,,

Gimnazial cl VI Scoala Ion Petrovici Tecuci Galati Niculescu Daniela
14:54 Solista Ciobanu Anastasia Ca moldoveanca nu-i nimeni

Coraghiasca din Bacau

Primar cl Preg Scoala Alexandru Ioan Cuza Bacau Vrajmasu Mariana

Maxim Mirela

15:00 Formatia ,,Bobocul,, Suita de dansuri populare Primar cl 0-IV Scoala Alexandru Ioan Cuza Bacau Vrajmasu Mariana

Maxim Mirela

15:06 Solista Feraru Andreea Marioara de la Gorj Gimnaziu cl VII

 

Scoala ,,Elena Doamna ,, Tecuci Dascalu Elena
15:10 Formatia de dans ,,Crizanteme talpigene,, Calutii ; Roata/ Coasa Gimnaziu cl VII

 

Scoala  „Ion Creanga”, Talpigi, Galati Oancea Dorina

Moraru Laura

15:16 Solista Darie Andreea Asa-i omul cat traieste

Cantecele mele

Gimnaziu clVIII

 

Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Cusiac Daniela
15.22 Grup Vocal ,,Unison,, La oglinda

Ciobanas cu trei sute de oi

Gimnaziu V-VIII Scoala Iorgu Iordan Tecuci , Galati Chirvase Vetuta
15:29 Solista Creteanu Cosmina Ana, zorile se lasa Gimnaziu cl VII

 

Scoala ,,Dimitrie Sturdza,, Tecuci Nistor Sandita
  15 35 PREMIERE      

15:35  Premierea (acordarea trofeelor, diplomelor şi distincţiilor).

Concluzii şi aprecieri asupra activităţii.

Orele sunt aproximative, de accea va rugam sa veniti cu cel putin 30 de minute in sala, iar in culise sa intrati cu 10 minute inainte de a urca pe scena.

Sa auzim de bine si frumos!

Prof Florentina Golea/ florygolea@yahoo.com/ tel 0766209419

Please follow and like us: