Judeţul Galaţi: Candidaţii partidelor la alegerile parlamentare

 

Pentru alegerile parlamentare care se vor desfăşura în data de 6 decembrie 2020, în judeţul Galaţi au fost depuse liste de candidaturi din partea a 12 partide şi doi independenţi.

Judeţul Galaţi va fi reprezentat de 13 parlamentari, respectiv 9 deputaţi şi 4 senatori, conform normei de reprezentare proporţională cu numărul locuitorilor ai judeţului.

Partidul Naţional Liberal

Camera Deputaţilor: George-Cătălin Stângă, Onuţ Valeriu Atanasiu, Alexandru-Gabriel Şerban, Andra-Mihaela Costache, Tiberiu-Codruţ Manoliu şi Daniela-Simona Vreme.

Senat: George Scarlat. Constantin Zamfir şi Lenuţa Lepădatu.

Partidul Social Democrat

Camera Deputaţilor: Aurel Nechita, Viorica Sandu, Mitică-Marius Mărgărit, Laurenţiu-Viorel Gîdei şi Andreea-Anamaria Naggar şi Marcela Daniela Costea.

Senat: Marius Humelnicu, Laura Georgescu şi Oliwer Claudiu Drăgan.

Alianţa USR PLUS

Camera Deputaţilor: Bogdan-Ionel Rodeanu, Bogdan-Ionuţ Dumitrescu, Daniel Zinica, Daniela-Ancuţa Şarpe, Lăcămioara Rodica Matei şi Camelia Zăinescu.

Senat: Andrei Postică, George-Edward Dircă şi Liviu Grigoraş.

Pro România

Camera Deputaţilor: Cristian Dima, Vasile Ştefan, Gigel Caliga, Sorin Lăcătuşu. Eugen Gheorghe Stamate şi Mihai Marin.

Senat: Nicolae Marin, Silviu Paladi şi Butunoiu Dorin.

Partidul Mişcarea Populară

Camera Deputaţilor: Cătălin Cristache, Cătălin-Constantin Hurdubae, Dumitru Işfan, Marian-Anton Petcu. Adelina-Mariana Drugan şi Gabriela Lenghel.

Senat: Iulian-Gabriel Bîrsan şi Laurenţiu-Nicolae Pricope şi Mihaela Masgras.

Partidul Puterii Umaniste

Camera Deputaţilor: Adrian Pîslaru, Cătălin-Daniel Lupuşoru, Titi Ferţu, Gheorghe Căpătan, Iulian Ariton şi Dumitru Popa.

Senat: Silviu-Manolache Mîrzac, Florin Buşilă şi Relu Virgiliu Talabă.

UDMR

Camera Deputaţilor: Szekely Levente-Csaba, Hatvani Atila, Maria-Magdalena Grigoraş, Laszlo-Iulian Ando şi Vicenţiu-Pavel Almasi.

Senat: Bako Adolf-Coloman şi Beatrice Adela Cristian.

Partidul Socialist Român

Camera Deputaţilor: Liviu Mitrofan, Dumitru Giurgea, Cornelia-Maria Oprea, Răzvan-Alexandru Nedelcu şi Nicoleta Tăbăcaru.

Senat: Laurenţiu Harbuz, Dumitru Filote şi Carmen Oancă.

Alianţa pentru Unirea Românilor

Camera Deputaţilor: Sorin-Titus Muncaciu, Lilian Scripnic, Cosmin-Ionuţ Chiriac, Dorina-Maura Tomşa, Marius-Octavian Tudorache. şi Barbu Vasile.

Senat: Adriana-Elena Tudor, Dan-Alexandru Miron şi Vlad Vivian Iuteş.

Alianţa Renaşterea Naţională

Camera Deputaţilor: Beniamin Lup, Mitică Olaru, Ionela-Tania Băltoiu, Antoneta Crudu, Oana-Cristiana Ghiţescu şi Cristian Beniamin Popa.

Senat: Vasile Tofan, Olimpia Biatrice Martiş şi Claudiu Traian Covaciu.

Partidul România Mare

Camera Deputaţilor: Ion-Mihail Sava, Alexandru Moise, Ştefania Ilinca Ciobotaru, Mariana Moise, Dumitru Păscuţ şi Dogaru Daniel.

Senat: Viorel Moise.

Partidul Ecologist Român

Camera Deputaţilor: Ana-Maria-Loredana Ciobotaru, Crina Prună, Adriana Verche-Donciu, Sorin-Nicolaş Prună, Doiniţa Frunză şi Anca Elena Muntean.

Senat: Răzvan-Ionuţ Ciobotaru, Rodica Mucterem şi Savin Cornel Ciurea.