Sportivii tecuceni au urcat CS Vipguard pe cea mai înaltă treaptă a podiumului la Newaza

Centrul sportiv Apollo din București a găzduit sâmbătă și duminică, 26 și 27 februarie 2022, Campionatul Național de Ju Jitsu. Competiția s-a adresat seniorilor (+21 ani), tineretului (U21), juniorilor I (U18), juniorilor II (U16) și Para.

Ju Jitsu este o artă marțială japoneză, ale cărei tehnici de utilizare presupun în mare parte proiectarea adversarului la podea, strangulări, imobilizări și un număr mare de tehnici articulare, fiind o metodă de autoapărare foarte eficientă.

Clubul Sportiv Vipguard Tecuci și-a adjudecat un număr de 19 medalii: 7 medalii de aur, 6 de argint și 6 medalii de bronz. Sportivii tecuceni au participat la proba de Newaza (lupta la sol) și, datorită rezultatelor obținute, CS Vipguard s-a clasat pe primul loc la această probă, dintr-un număr de 23 de cluburi participante.

Medalii de aur au obținut sportivii: Căpraru Vicențiu, Damian Daniel, Scripcaru Raul, Ghinea Angelo, Popa Denisa Mihaela și Ghinea Romeo Valentin. Ghinea Angelo a obținut două medalii de aur – la categoria lui și la categoria superioară de vârstă.

Medalii de argint au câștigat sportivii: Lupu Oana, Mărculescu Alin, Ilie George , Copăceanu Andrei, Popa Denisa și Teodor Boștiog.

Medalii de bronz au revenit sportivilor: Manolache Nicoleta, Sofian Florentina, Mărculescu Alin, Ilie George, Copăceanu Andrei și Scripcaru Raul.

Sportivii tecuceni sunt antrenați de sensei Luis Turcu.