Un cetățean britanic, a ținut să mulțumească poliţiştilor de la Matca, printr-un articol într-un ziar publicat în Marea Britanie.
Leslie Chorley Kelston a rămas fără motocicletă în 2020. După aproape un an, a primit o notificare, printr-un forum dedicat motocicliștilor, prin care era informat că motocicleta sa era scoasă la vânzare, la un preț derizoriu, pe un site din România.
Leslie s-a urcat într-un avion, cu destinația București şi a ajuns în comuna Matca, județul Galați. După o întâlnire și câteva detalii oferite poliţiştilor de la postul de poliție Matca, în mai puțin de 24 de ore, motocicleta a fost recuperată. Fusese furată și vândută actualului deținător, fără documente.
Acum, lui Leslie nu îi rămâne decât să își rezolve problema cu transportul motocicletei în Marea Britanie, se arată în postarea Poliţiei Române.
Sursa video: TVR